Parasının Değil Uzmanlığının Peşinde Koşun!

14488408097_a7313c7038_m

Parasının Değil Uzmanlığının Peşinde Koşun!

Habertürk Girişim Sayfası Röportajından alıntıdır.

   Melek yatırımcıların gelecek vaad eden startupları yatırım fırsatı olarak gördüğünü belirten İstanbul Startup Angels kurucu ortağı Gülsüm Çıracı, girişimcilerinde kaynak ihtiyacını karşılamak için başvurduğu ilk adresin melek yatırımcılar olduğunu aktardı.

   Yatırımcıyı ikna etmek için girişimcilerin tek bir fırsatı olduğunu söyleyen Çıracı, girişimcilerin en çok yaptığı hatalardan birinin ilk toplantıda yatırım istemek olduğunu belirtti.Girişimcilerin çoğunun iş modellerini anlatmadan para konusuna geçtiklerini vurgulayarak “Yatırımcının iş modelinizi zamanla sevmesi için tavsiyeleri ve görüşleri dikkate almalısınız. Yatırımcının parasından çok uzmanlığının ve becerilerinin peşinden koşarsanız ona saygınızı göstermiş olursunuz” dedi. Yatırımcının sorularına karşı hazırlıksız olmanın girişimciye  olan güveni zedeleyeceğini hatırlatarak “Özellikle içinde bulunduğunuz pazar, rekabet koşulları ve giriş bariyerleri gibi bilgilere haiz olmanız gerekli” diye konuştu. DEĞERLEMEYİ DOĞRU YAPIN Startup’ın gelecekteki tablosuna bakarak değerlemeyi olduğundan fazla göstermeye çalışmanın yanlış olduğunun altını çizerek, “Gelecekteki potansiyelini gerçekleştirebilmesi için şu anda yatırımcıların sağlayacağı kaynaklara ihtiyacınız var. Bu nedenle an itibarıyla yarattığınız somut göstergelerle değerleme yapın” ifadesini kullandı.Yapılan işin başka insanlar tarafından düşünülememiş olduğunu yatırımcılara hissettirilmesi gerektiğini belirterek, “İşinizi ve becerilerinizi gösterirken kendinize güvenin, ama burnu havada biri olarak da gözükmeyin” tavsiyesinde bulundu.

İŞİNİZİN PEŞİNİ BIRAKMAYIN VE GELİŞİM SAĞLAYIN

Çoğu yatırımcı ilk toplantıda yatırım yapmaz. Teşekkür etmek için ve gelişim sürecini göstermek için e-posta atarak işin peşini bırakmayın. Nasıl geliştiğinizi devamlı olarak gösterdikçe, onlar yatırım yapmaya daha hevesli olur.

ANLAŞMA ZORLAŞINCA ÖFKEYE KAPILMAYIN

Eğer yatırımcı yatırım yapmamayı tercih ediyorsa savunmaya geçmeden samimi olmaya devam edin, çünkü o yatırımcıyla nerede karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Böyle durumlarda öfkeye kapılmadan sağduyuyu korumak önemlidir.

YATIRIMCIYI İŞİNİZE AŞIK ETMEYE ÇALIŞIN

Melek yatırımcılar startup yatırımlarında duygusal kararlar verebilirler. Yatırımcıların işinize ve size aşık olmasını sağlamaya çalışın. Bu nedenle toplantılarda ve sunumda enerjinizi, tutkunuzu konuşturun.