Yatırımcının 4 Ana Kuralı

Ekran Resmi 2016-06-03 15.47.00

Yatırımcının 4 Ana Kuralı

         2000li yılların başında Melek Yatırımcılık hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Dinlediğimiz e-bay, yahoo, PayPal hikayeleri ile ününe ün katarak devam etti.Silikon vadisi kendi içinde yatırımcıları ve girişimleri bir araya topladı fakat melek yatırımcılık birçok ülke ve şehirde sayılarını artırarak kendini göstermeye devam etti.

Melek yatırımcılık dışarıdan ne kadar rahat ve kolay para kazanma gibi görünsede aslında öyle değil.1-2 kez dışarıdan yaptığınız yatırımlar ile şanslı olabilirsiniz fakat rulet çarkı üzerindeki bahisten farklı değil.

Melek Yatırımcı tam zamanlı bir iş gibi yatırımını ciddiye almalı ve üzerine araştırmalar yaparak kendini geliştirmeye devam etmelidir. Yatırımcının araştırması ve bilgisinin olması gerektiği kavramlar vardır. Daha iyi bir melek yatırımcı olunması için bilinmesi gereken kavramların oluşumunda melek yatırım portföyü oluşturma, exit, mali-getiri beklentileri, erken aşama şirket risklerini bilmek yardımcı olur. Bunları bilerek:

  • -Girişimciyi değerlendirme (özellikle CEO)
  • -Ürünü ve pazarla arasındaki uyumu görebiilme
  • -Şirket finansmanı
  • -Melek porrfoyönü optimize ederek verim ve vergileri yönetebilme

Bu becerileri kazanarak melek yatırımcılık portfolyonuzu usta bir şekilde yönetip dizayn edebilirsiniz.

Melek Yatırımcıları ve potansiyel adayları melek yatırımcılık ve portfolyö gelişimi hakkında bilgilendirmek, gelişen startup dünyasında daha dinamik yer almak için düzenlediğimiz Melek Yatırımcı Akademisinekatılarak 1 adım önde başlayabilirsiniz.