Yatırımcılarla Buluşurken Dikkat!

yatirimcilarla_bulusurken_dikkat

Yatırımcılarla Buluşurken Dikkat!

Yatırımcı bulmanız için size yardımcı olacak bir liste hazırladık. İşte potansiyel yatırımcılarla buluşurken yapmanız ve yapmamanız gerekenler…

Neler yapılmamalı?

– İlk toplantıda yatırım istemek

Öncelikle yatırımcının tavsiyesini istemek önemlidir. Girişimciler çoğu zaman iş modellerini anlatmadan para konusuna geçiyorlar. Ancak yatırımcının ilk olarak iş modelinizi ve stratejinizi sindirmesi gerekmektedir. Yatırımcının sadece bir toplantıda ürününüze ya da servisinize aşık olacağını beklemeyin. Bu uzun süre almaktadır. Yatırımcının iş modelinizi zamanla sevmesi için tavsiyeleri ve görüşleri dikkate almalısınız. Yatırımcının parasından çok uzmanlığının ve becerilerinin peşinden koşarsanız ona saygınızı göstermiş olursunuz.

– Olaylarla ilgili yalan söylemek

Due Diligence sürecinde girişimciler ve girişimcilerin işleri tamamen su yüzüne çıkıyor. Tüm gerçekler, sözleşmeler profesyonel yatırımcılar tarafından ortaya çıkıyor ve sözleşmeler üzerinden müzakereler yapılıyor. Sakın yalan söyleme riskine girmeyin. Yatırımcılar dünyası küçük.

– Şart koymaya, fiyatlandırmaya ve baskı yapmaya çalışmak

Şirketiniz için piyasanın konuşmasına izin verin. Yatırımcılara nazikçe rehberlik edebilirsiniz. “Bu fiyattan aşağı alamam” gibi cümleler sizi yatırımcıdan uzaklaştırır.

Neler yapılmalı?

– Kendinize güvenin, saygılı olun

İşinizi ve becerilerinizi gösterirken kendinize güvenin. Tabii burnu havada biri olarak da gözükmeyin. İşinizin muhteşem ve başka insanlar tarafından düşünülememiş olduğunu yatırımcılara hissettirin. Biraz kendinize güvenmek her şeyi yolunda tutacak.

– İşin peşini bırakmayın ve gelişim sağlayın

Çoğu yatırımcı ilk toplantıda yatırım yapmaz. Teşekkür etmek için ve gelişim sürecini göstermek için e-posta atarak işin peşini bırakmayın. Neler yapmayı planladığınızı belirtin ve planlarınızı zamanla yaptığınızı gösterin. Nasıl geliştiğinizi devamlı olarak gösterdikçe, onlar yatırım yapmaya daha hevesli olacaklardır.

– Ne zaman duracağınızı bilin

Eğer yatırımcı yatırım yapmamayı tercih ediyorsa savunmaya geçmeyin ya da yatırımcı bihaber diye öfkelenmeyin. O yatırımcıyla nerede karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Sıcak olmaya devam edin ve ilerleyin. Eğer işler yolunda gitmezse, ileride karşılaştığınızda kendinizi kötü hissetmeyeceksiniz.

Bu bilgiler sizin yatırımcı bulmanızı garantilemez. Ancak hedefinize yaklaşmanızda size yardımcı olacaktır.