PİVOT ETMEK

pivot_etmek

PİVOT ETMEK

Bugüne kadar girişimcilere danışmanlık vermiş ve hala da bu konuda çalışmaya hem Startupbootcamp İstanbul, hem de İstanbul Melek Yatırımcı Merkezi’nde devam eden biriyim.

Vivahiba’yla Hıdır sayesinde tesadüfen tanıştım. Benim bulunduğum yere başka bir iş için gelmişti, beklerken sohbet etmeye başladık. Konu girişimcilik ve Hıdır’ın girişim projesi “Kitlesel Habercilik” olunca, mesleki ilgi diyelim once girişimciliği konuştuk, sonra görüşmelerimiz sohbete döndü ve güzel bir dostluk başlattık.

Aradan geçen zaman içerisinde Hıdır , benden bir köşe yazarı yaratabileceğine inandı. Zaten doğuştan yüksek olan özgüvenim de başka bir açıklamaya gerek duymadan buna inandı.

Aslında bana ilk söylediğinde “zaten ben iyi bir yazar olurum” diye düşünmeye başlamıştım ki bu yüzden yazar ukalalığına bile kapılıp bir kaç kere daha söylemesini sağladım. Sanki Türkiye’deki bütün gazeteler peşimdeymiş de ben onu kıramıyorum gibi hissetmeye , pardon inanmaya başladım. Bu bir kaç tekliften sonra yazmayı kabul ettim. Ettim etmesine de ne yazacağım hakkında en ufak bir fikrim yoktu. Düşündükçe bu konu iyice gözümde büyüdü, ama Aslan burcu biri olarak benim yazar olacağıma inanmış birini yanıltmak tabiatımda yok. Benden bir piyanist veya ressam yaratacağını söylese ona da inanacaktım gerçi.

Bu yaşıma kadar “mütevazi ol, sen mükemmel değilsin” diye kendimi telkin etmeme ragmen ruhumu bir türlü buna inandıramadım. Bu acayip ruh neden böyle düşünüyor bilmiyorum başıma ne geliyorsa da onun yüzünden geliyor. Karşımdaki kişi benim hangi işi yapabileceğimi söylese “yaparım” tabi ki demekten vazgeçemedim. Hayatımın farklı dönemlerinde bu tür gaza gelmişliklerim ve sonrasını da acı bir şekilde yaşamışlığım vardır. Belki abartı gelecek ama , emin olun değil, ev temizliğini en güzel benim yaptığımı söyledikleri için 3 oda salonu cam kapı dahil temizlemişliğim de vardır. Ya da gaza gelip o gazla başarılı olmuşluğum da vardır.

En son söylediğinden beri düşünüyordum, ne yazmalıyım diye, yine kendisi bana akıl Verdi “Girişimcilik” . Girişimcilik benim mesleğim bu konuda yazabilirim, bundan sonrasında girişimcilik dünyası ya da bizim deyimimizle “Girişimcilik Ekosistemi” konusunda yazmaya çalışacağım.

Girişimcilere sürekli denemelerini söylerim. Girişimcilik Jargonumuzda “Pivot etmek” diye bir cümle vardır. Pivot etmek, kafanızdaki varsayımları sokağa çıkarak, yani müşteri ile görüşerek doğrulatmaya çalışmaktır. Bu varsayımlar doğrulanmayabilir , o zaman da müşterinin istediği şekilde değiştirmeniz gerekir. Dünyadaki bir çok başarılı girişim, yola çıktıkları andan itibaren pivot etmişler yani değişmişlerdir.

Ben de taze bir yazar olarak “Pivot etmeye” karar verdim. Bu durumda hedef kitlem olan okuyuculardan gelen tepkiler ya kafamdaki varsayımları doğrulayacak, veya yazılarımı değiştirmem gerekecek. Veya beni anlamadıklarını düşünerek küskün bir yazar olarak girişimcilik kariyerime devam edeceğim.